İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmenden Aşığa ve Fransa’nın İlk hanımlığına(First Lady): Madame Macron’la tanışın

Fransanın yeni C.Başkanı Emmanuel Macron’ın karısı olan Brigitte Trogneux (aslında Madam Macron değil) E. Macron’nun lisede tiyatro öğretmeni. Fransa’nın bir sonraki ilk hanıma daha yakından bir göz atalım.

Peki Brigitte Trogneux kim?

Kısacası Emmanuel Macron’un 64 yaşındaki eşidir ve 2007’den beri evliler.
Bir zamanlar lise öğretmeni ve aralarındaki yaş farkı 25’tir.

Sıkı tutunun , lisede görüştüler mi ?

Evet. Eskiden Kuzey Fransa’nın Amiens kentinde özel bir lisede Fransızca öğretmeni olarak çalışıyordu. Bir tiyatro kulübü yönetti. Yukarıdaki resim, bir tiyatro yapımının sonunda Macron’un Trogneux’la yaptığı ilk “öpücük” e ait.
Görünüşe göre bu ilk bakışta aşktı ve artık sürekli E.Macron’nun yazdıklarını sınıfa okuyordu.
Eski bir sınıf arkadaşı Le Parisien gazetesine verdiği demeçte, “Eserlerinde hep onun yazdıklarını kullanırdı eskiden yazma becerileri büyülüyordu.” diyordu. E. Macron öğretmeninin gözdesiydi.
E. Macron 18 yaşındayken Paris’e taşındığında, Trogneux kısa süre sonra kendi ailesinden ayrıldı ve onu takip etti.

Trogneux Paris Match dergisinin röportajında şunları söyledi: “17 yaşındayken, Emmanuel bana, ‘Ne yaparsan yap, ben seninle evleneceğim!’ Dedi.”

Yaş farkı ile ilgili olarak ise – şu anda Fransız kadınlarının genç severleri alması için bir trend olduğunu söyledi, bu yüzden kimin umrunda? dedi.
Aslında, Macron’un ailesi C.Başkanlık adayı hakkındaki yeni bir biyografiye göre 40 yaşındaki Trogneux’tan en azından 18 yaşına gelene kadar 16 yaşındaki oğlundan uzak durmasını istediler.

Hala öğretmen mi?

Hayır.

Öğretmenlik mesleğini Macron’a cumhurbaşkanı olmak için yardımda bulunmak için askıya aldı ve Macron en azından Paris Match’e göre onu güvenilir bir danışman olarak değerlendirdi.
“Bütün zamanını onun yanında geçirirken, onun hakkında söylenen her şeyi okur ve dinler, ona sorar ve tavsiyelerini alır” diye dergi yazdı.

Macron’dan önceki hayatına ne oldu?

Trogneux, evli ve üç çocuk annesiydi ve şimdi hepsi büyümüş, mühendis, kardiyolog ve avukat olarak çalışıyorlar. Hatta altı torunu bile var.
Ailesi, beş kuşak için ailede yaşayan ve yılda 4 milyon avroyu aşan Amiens’de ünlü çikolata üreticisi ailesinin bir parçasıydı.
Onların etrafında dolaşan en iyi macaronlardan bazılarının bulunduğu söyleniyor.
Fransızlar, nesiller boyunca macarons d’Amiens’i yaşamış olduklarını belirtmek için hızlı davrandılar – şimdi Macron d’Amiens’e sahipler.

 

Spot ışığı seviyor mu?

En azından diğer cumhurbaşkanlarının eşleriyle ( özellikle de Francois Fillon’ın aşırı tanıtımdan kaçınınan karısı Penelope) karşılaştırıldığında, bunu umursamadığı anlaşılıyor .
Trogneux ve Macron, basına yabancı değiller. İlk kez kameralar için İspanya Kralı ve karısı ile birlikte bir akşam yemeği için 2015 yılının yaz aylarında bir araya geldiler (aşağıya bakınız).


O zamandan beri, Closer ve Paris Match gibi dedikodu dergilerinin sayfalarından hiç uzak olmamışlardı, belki de en ünlüsü geçen sene bir plajda fotoğraf çeikimi sırasında kareye bir çıplak fransızın girmesiydi.


Tüm bunlar hakkında ne söylüyor ?

Gerçekten röportaj yapmak için değil, ancak zaman zaman hızlı bir zeka ve keskin bir dil açıklamalarda bulunabiliyor.
Bu haberde yer alan bir rapora göre , eşinin neden ” siyasette o kadar iyi” olduğu sorulduğunda.
Onun cevabı: “O, her şeyde iyidir sadece siyaset değil, oldukça kısıtlayıcıdır.”
Ardından ekledi: ” Le Petit Journal’daki ekibin kafasına göre,” henüz iyi olmadığı bir alan bulmadım “dedi.

Bayan Macron olarak, o çok ketum ve çiftin özel hayatları hakkında fazla bilgi vermiyor.

Bununla birlikte, Kuzey Fransa’da Touquet’de bir yere sahip olduklarını biliyoruz, 2007’de evlendiler. Fransız basınında, çiftin sıklıkla Paris’te görevli olmadığı zaman bu yere kaçtığını bildirdi.

Aslında Fransa’nın İlk Hanımı mı olacak ?

Fransa’da resmi bir First Lady hiç olmamıştı, ancak Macron eşinin bu ünvanı almasının fikrinden hoşlanıyordu ve şimdi belki yapabilir.

Macron taraftarlarına Nisan ayında şöyle demişti, “Seçildiğim takdirde – hayır, özür dilerim, seçildiğim zaman – bir rol ve mekanla orada olacak,”

First Lady olarak ne yapabilir?

Belli ki öğretmen olarak, liderlik becerileri var.
Paris Match ile yaptığı röportajda “öğretmenlik yaptığım için gençleri iyi tanıyorum ve bence bunu akılda tutmak lazım” demişti.

Ve ayrıca “Eğitim için savaşacağım (…) Onları yol kenarına bırakırsak, hepsi patlayacak.” diyerek vurgulamıştı.

Ve biz onun Macron’un taraftarlarının başında olacağını varsayabiliriz. Sonuçta, o E.Macron’nun gençliğinden beri en büyük destekçisi.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir