İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaş Ay’ın Son Kabadayı Yazısı

Şavaş Ay bu yazıyı Esra Erol’un kocası Ali Özbir’in babasına itafen yazmıştır.

1937 yılında Kars’ta doğan İdris Özbir, İstanbul’a geldikten sonra 70’li yıllarda kumar, dolandırıcılık, bıçakla ve tabancaile adam yaralama gibi suçlarla adını duyurdu. Yeraltı dünyasının sözü geçen isimlerinden biri olan ‘‘Kürt İdris’’ lakaplı İdris Özbir farklı tarihlerde suç örgütü yöneticiliği yapmak, silahla tehdit, zorla senet imzalatmak, zorla paraalmak, Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet ve arazi mafyacılığı gibi suçlardan yargılandı. 2002 yılında karaciğerkanseri nedeniyle vefat ettiğinde 64 yaşındaydı.

aralık 2002′de öldü. 1937 kars doğumluydu. mezarı zincirlikuyu’da; “her canlının bir gün ölümü tadacağı” o yerde. istanbul’a geldiğinde kelime türkçe bilmiyormuş, lakabı oradan kalma. “mustafa kemal’e, ismet paşa’ya, kenan evren’e baba diyen bu millet bana da baba demiştir, sağ olsun” diye bağlamışlığı vakidir bir röportajını.

İdris Özbir - Ali Özbir - Yıldırım Süt
İdris Özbir – Ali Özbir – Yıldırım Süt

yüksel şengül’ün elimden düşürmediğim kitabı “konuşanlar konuşulanlar”da kürt idris “babalar savaşı” haberleri için de şöyle demişti:

“şimdi benim iki oğlum gazinoya gidiyor, orada dündar kılıç’ın da çocukları var. orada içip, münakaşa ediyorlar sonra birbirlerine ateş ediyorlar, büyütülecek ne var, çocuklar ateş etmiş. işte buna babalar savaşı diyorlar…”

kendi ifadesine göre on kere idamla yargılanmış, her “büyük ve namuslu baba” gibi o da, “kadın ve uyuşturucu ticaretini ahlaksızca bulduğu için yapmadığını” söylemiş. kağıt üstünde tek sabıkası var: cinayet.

malumunuz, inci baba’dan kürt idris’e, nihat akgün’den drej ali’ye, bütün bu adamların iddiası budur: mafya değiliz, kabadayıyız, pis iş yapmayız, gariban dostuyuz.

biz de yedik.

talimhane’de zıtlaştığı biriyle duello yapar ve bıçakla öldürür. afla çıktğı için “demirel ve ecevit’ten allah razı olsun” demeyi eksik etmez.

şengül, “fakir dostusunuz, bu servetin kaynağı nedir” diye sorar. cevap müthiştir: “cenabı hakkın gizli hazinesi bu. canım sıkılıyor, şimdi bir kese altın gelecek diyorum, hop geliyor. misal haraç almam, yıllar önce borç vermişimdir adam onu getirmiştir.”


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir